יום פתוח 2008


תמונות מיום הפתוח של מו"פ צפון

יום פתוח

לצפיה בתמונות מיום הפתוח


מחקר חדש לבדיקת ביצועים המיניים של פרי ההרבעה בשטח, בטכנולוגיה משוכללת – מדי קצב לב, קולרי GPS, חיישני תנועה ופדומטרים

הוצג ביום פתוח של מו"פ צפון שהתקיים בחוות המטעים מול לבנון- מרון א-ראס כציון שנתיים למלחמת לבנון השנייה

תערוכה חקלאית של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון התקיימה היום בחוות מתתיהו שליד קיבוץ ברעם, מול הכפר הלבנוני מרון א-ראס, בה הוצגו חידושים חקלאיים וטכנולוגיים בענף החקלאות, פירות חדשים ועוד, לציון שנתיים למלחמת לבנון השנייה. לאירוע הגיעו מעל 5,000 חקלאים מכל רחבי הארץ.

מתחם בו הוצגו פרי הרבעה הדגים מחקר המתקיים במו"פ צפון- יעילות ביצועים מיניים של פרי ההרבעה בשטח: מסתבר שגם פרי הרבעה קשוחים נמצאים לעיתים במצבים רגשיים ופיזיים לא פשוטים המשפיעים על הביצועים המיניים שלהם בשטח, בעת הרבעת הפרות.
לכתבה המלאהפטריות מאכל אקזוטיות שאוקלמו בארץ- הוצגו לראשונה בתערוכה החקלאית של מו"פ צפון

הפטריות בעלות איכות גבוהה, מרקם מעודן וטעם מיוחד שזכו לשבחים משפים בארץ שבדקו את איכותה.
תרומה לאיכות הסביבה- הפטריות החדשות גדלות על מצע של רסק גזם עצי פרי- בשונה ממצע הגידול הסטנדרטי הקומפוסט (מן החי)

גידול פטריות באזור שטח חקלאי משתלם מאחר והפטריות גדלות על מצע בקומות , גידול הפטריות בגליל- הולך ומתפתח לאור הביקוש ולאור התשואה לחקלאי מגידול זה.

שתי פטריות מאכל אקזוטיות חדשות, הוצגו לראשונה בתערוכה החקלאית של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון
פטריית הצפצפה השחורה (Agrocybe aegerita) ופטריית הצדפה המלכותית (Pleurotus eryngii). מו"פ צפון, במימון קרן המדען הראשי במשרד החקלאות, החל בפיתוח טכנולוגיות גידול של פטריות אלה לפני כשלוש שנים, ועתה הן נע-יועברו לגידול ופיתוח אצל חקלאים וישווקו בארץ.
לכתבה המלאה5000 איש ביקרו בתערוכה החקלאית של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון עם ציון שנתיים למלחמת לבנון, נערכה השבוע תערוכה חקלאית שהשתרעה על 5 דונם במטעים על גבול הצפון, מול הכפר מרון א-ראס.
5,000 חקלאים הגיעו מכל הארץ לתערוכה ביזמת מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון, המו"פ הגדול בארץ, הפועל בשטח השיפוט של תשע מועצות אזוריות ומקומיות בגולן, גליל-עליון, גליל-מערבי ועמק הירדן - הציג זני פירות חדשים, תפוחים, אגסים, משמשים, פטל אוסנה ועוד. כמו גם שני זני פטריות שאוקלמו בארץ וכן מחקרים בתחום הבקר.
נתוני הייצור של מחוז צפון בענפי פעילות המו"פ מצביעים על מחזור עסקי של 2.66 מיליארד ₪. הגידולים החקלאיים במחוז צפון - מטעי פרי נשירים, מטעי פרי סובטרופיים, כרמי יין, מטעי הדרים, פרחים, ירקות וגידולי שדה - משתרעים על שטח של 371,500 דונם, והמחזור העסקי עומד על 2.42 מיליארד ₪ בשנה. בנוסף, יבול הפטריות השנתי עומד על 6,500 טון והמחזור העסקי על 150 מיליון ₪, ובתחום הבקר לבשר עומד המחזור העסקי על 90 מיליון ₪.
אלקנה בן ישר מנכ"ל מו"פ צפון אומר כי היום הפתוח והתערוכה החקלאית מתקיימים שנתיים לאחר מלחמת לבנון השנייה, כביטוי להתאוששות החקלאות בצפון הארץ . בן ישר מוסיף כי מטרת פעילות מו"פ צפון הינה לפתח ולכוון את ענפי החקלאות באזור הצפון לאפיקים רווחיים כלכליים, באמצעות טכנולוגיות ושיטות חדשניות בחקלאות, המביאות לשיפור הייצור החקלאי ולהגדלת רווחיותו, ופיתוח חלופות לגידולים הקיימים. עוד מציין בן ישר כי המחקרים של מו"פ צפון, מתקיימים בעשר חוות המחקר וכן בשטחים חקלאיים של קיבוצים ומושבים באזור, בהם הבדלים גיאוגרפיים ואקלימיים שונים וכי המחקרים מועברים ליישום לחקלאים.
בין המחקרים של מו"פ צפון שהוצגו ביום הפתוח - שיטה חדשה לעיצוב עצים במטעים המכפילה את יבול הפרי ומשפרת את איכותו; הארכת חיי המדף של תמרים לחים מזן לחיאני; הכנסת זני פטריות חדשים לגידול; בדיקת השיטה הניו-זילנדית לגידול קיווי במבנה סוכה ובדיקת זני קיווי שהובאו מאיטליה; פיתוח וגידול זני פרחים חדשים; ייעול השימוש במים בהשקיה; פיתוח שיטות ידידותיות לסביבה והדברה ביולוגית במטעי הפרי והכרמים ועוד.
כמו כן ערך יקב הרי גליל טעימות מיין בציר 2006 (בציר המלחמה) בחינם לקהל הרחב